FESTOOL D 5X30/1800 BU DOMINO dowels beech (1800 pcs) - 493296
101.80 tax incl.
On stock, immediately available. we have 2 products in stock.
box
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Delivery by DHL
Professional Woodworking Tool
Product description
Steady. Steadier. DOMINO.
  • Excessive glue can escape through the lateral longitudinal grooves
  • 100% rotation-proof right from the first DOMINO
  • Quick finding of the right dowel through imprinted size specifications
Ideally suited for
  • Steady joints in solid wood and panel material
  • Furniture fitting, trade fair construction and shopfitting
  • For the DF 500, DF 500 R, DFC 500
Key features according to our expert
  • Length: 30 mm
  • Material: Beech
  • Domino brick: Yes
  • Thickness: 5 mm
  • Quantity per box: 1800
  • Product Range: Festool Domino
Specifications / All features
  • Brand: FESTOOL
  • EAN: 4014549058923
  • Supplier number: FESTOOL 493296
Length
30 mm
Material
Beech
Domino brick
Yes
Thickness
5 mm
Quantity per box
1800
Dimensions
5.00 x 30.00 x 18.80 mm